Uute äripindade turul tekkimas suur defitsiit

Uue aasta alguseks on uute äriruumide turul tekkinud suur defitsiit, mis koos kõrgemate üürihindadega kestab vähemalt järgmise aasta lõpuni, prognoosib RE Kinnisvara oma värskes ärikinnisvara turuülevaates.

Ärikinnisvara alase nõustamise ja analüütikaga tegeleva RE Kinnisvara juhatuse liikme Monica Meldo sõnul pole ärikinnisvaraturule hindade märgatav langus jõudnud, pigem vastupidi – kõrge inflatsioon kergitab üürihindu kehtivates üürilepingutes ja tormiliselt on kasvanud uute hoonete ehitushinnad. Üürihinnad on kerkinud just uuemates büroodes, vanemate ja madala kvaliteediga büroode üürihinnad ei ole suuresti muutunud.

„On väga tõenäoline, et seniste hindadega uute äriruumide lõpumüük saab läbi juba enne 2022. aasta lõppu, sest vabade ruumide jääk ei ole suur,“ ütles Meldo. „Paljud üürnikud on süvenevast defitsiidist ka aru saanud ja tegelevad aktiivselt oma ruumivajaduse lahendamisega, suhteliselt palju üürilepinguid erinevates hoonetes sõlmiti käesoleva aasta juulis ja augustis või on läbirääkimised lõpusirgel.“
Meldo sõnul saab uute äriruumide suur defitsiit ilmselt tõsiasjaks 2023. aasta alguses, mis omakorda julgustab arendajaid uute hoonetega turule tulema. „Üldist meelestatust nii üürnike kui arendajate poolel mõjutab aga kindlasti ka eelseisva sügise ja talve järel majanduses valitsev olukord – turbulentsete energiahindade tõttu võib majanduse seis ka oodatust rohkem halveneda,“ nentis Meldo.
Monica Meldo
RE Kinnisvara juhatuse liige