Paisuv e-kaubandus juhatab investorile teed tööstuskinnisvarasse, liiati ehitamine odavneb

Võrreldes eelmise aastaga, 2023. aastal on uue tootmishoone ehitamine oluliselt lihtsam. Pealegi on lao- ja tootmispindade sektor Eestis tugev, siia investeerimine atraktiivne nii kohalikule kui välisinvestorile. Valdkonna eksperdid jagavad täpsemaid juhiseid.

RE Kinnisvara partner ja juhtiv konsultant Andi Pleskovski: “Vastus oleneb investori profiilist. Kas tegu on pigem suurema fondiga, kelle huvi on paigutada suuri summasid ühe tehingu kaudu ja seetõttu vaatavad ainult kas väga suuri tööstushooneid või isegi hoonetekomplekse ja tehnoparke ja kes eelistavad pikki ja stabiilseid üürisuhteid. Või on tegu investoriga, kes vaatab ka eraldiseisvaid paarituhande ruutmeetri suuruseid äri- ja tööstushooneid, kus on mitmeid väiksemaid ja keskmise suurusega ettevõtteid üüripindadel.
Kuna lao- ja tootmispindade sektor Eestis on hetkel üldiselt tugev, siis on valdkonda investeerimine atraktiivne nii kohalikule ja kui ka välisinvestorile. Vakantsus on hoonetes väga madal ja uued arendused on enamasti maja valmides leidnud endale üürilised. Eestis on ennast väga hästi ära tõestanud stockoffice tüüpi multifunktsionaalne ärihoone, mis sobib paljudele ettevõtetele ja mitmed arendajad on proovinud sellest luua nii öelda universaalse toote, mida on ka hiljem lihtne järgmisele ettevõtetele minimaalsete ümberkohandustega üürile anda. Selline toode sobib ka ärikinnisvarasse investeeriva investori portfelli, kuna nõudlus üüripindade järele turul on ja suuri lisainvesteeringuid üürnike vahetusel ei pea tegema.
Suuremate hoonete puhul tasuks vaadata lao- ja logistikasektoris tegelevate üürnikega majutatud hoonete poole. See segment on võrreldes tootmishoonetega mõnevõrra väiksema riskiga.”

Loe pikemalt: https://www.kinnisvarauudised.ee/uudised/2023/04/03/paisuv-e-kaubandus-juhatab-investorile-teed-toostuskinnisvarasse-liiati-ehitamine-odavneb

Andi Pleskovski

RE Kinnisvara AS juhtiv konsultant/ partner