Mis toimub täna elamispindade turul?

RE Kinnisvara elamispindade maaklerite seas tehtud küsitluses selgus, et uusarendust ostavad kõige sagedamini kindla sissetulekuga noored inimesed, kes elavad koos, kuid kellel veel lapsi pole. Kõige populaarsemad piirkonnad, kuhu uut kodu otsitakse, on Kristiine või Kesklinn, kuid viimane jääb tihti liiga kõrgete hindade tõttu lõpp valikust välja. Need pole siiski ainukesed meelis piirkonnad. Põhilised argumendid uue kodu soetamisel on selle hea planeering, soodne hind ja asukoht. Olulisteks ostuargumentiteks on ka panipaik, rõdu ja parkimiskoht. Kui peres on lapsed, lisanduvad eelmainitud argumentidele ka veel kooli ja lasteaia lähedus, mänguväljaku olemasolu ja kindlasti hea ühistranspordiliiklus.

Vanemad inimesed lähtuvad koduotsingutel eeskätt mugavusest ja hinnast. Otsitakse ka mugavuslahendusi nagu merevaade, metsa lähedus ja päikesepoolsed aknad.

Enim on eelistatud 2-3 toalisi kortereid, kuid eeskätt saab kodu valikul määravaks leibkonna suurus. Kui peres on lapsed, eelistatakse ikka suuremat korterit. Populaarsed on ka 1-2 toalised korterid. Neid on hiljem kerge müüa, kuna nende ostjaid on turul kõige rohkem. Väikeste korterite ostja on enamjaolt üliõpilane või investor, kuid samal ajal on väikseid kortereid  turul vähe. Eelmainitud mikro-korterite investeering tasub ära täna vaid juhul, kui see asub logistiliselt heas asukohas ehk kas kesklinnas või näiteks ülikoolide lähedus. 

Uus kodu ostetakse täna peamiselt ikka panga finantseeringu toel. Pangad on ranged ja ette määratud kindlad nõudmised aeglustavad kinnisvaratehinguid. Kui klient soovib uut kodu osta, kuid omab samal hetkel laenuga soetatud kinnisvara siis täna tihti uut laenu enne ei anta, kui olemasolev kinnisvara on müüdud. Pankade määratud nõudmised on ranged ja koduvahetuslaenu antakse harva.

Lähi-aastatel sooviks näha sisukat koostööd maaklerite ja kinnisvara arendajate vahel. Maaklerid omavad arendajatele olulist infot klientide ostuhuvi ja – võimekuse kohta. Näiteks näevad maaklerid selget seost köögimööbli olemasolu ja elamispinna müügi kiiruse vahel. Samuti on muutunud inimeste ootused kodu planeeringu osas, mis soosiks tugevamat koostööd arendajate ja sisearhitektide vahel. Need ja teised ettepanekud täna paraku arendajateni ei jõua.

Korterite järelturul on pakkumisi palju ja hinnad on kõrged. Nõudlus on proportsioonis paraku madalam. Hinnavahe uue ja kasutatud korteri vahel on jätkuvalt suur, aga tundub, et järelturu korterite hind sisaldab tihti peale ka „emotsiooni.”

Uusarendused on täna eelisseisus, mida soosivad eelkõige muutunud elustandardid ja uusarenduste innovaatilised lahendused. Väheoluline pole ka asjaolu, et uue korteri kulud on vanemate pindade kõrvalkuludest väiksemad. Ka on uuemat korterit hiljem kergem müüa.

Inimesed on täna valmis maksma pigem rohkem, et leida just neile sobiv kodu. Uusarenduste poolt räägib kergem realiseerimisvõimalus, vastuargumendiks on kas panipaiga ja parkimiskoha puudumine või nende soetamine lisatasu eest. Inimene tahab näha lõplikku hinda, mistõttu ootame, et need tulevikus taas korteri hinnas sisalduksid. 

Detailsemat ülevaadet 2019 II poolaasta turusituatsioonist saab lugeda juba kohe-kohe ilmuvast turuülevaatest.

Lugemiseks registreeri huvi e-mailil turuylevaade@RE.ee