Millest alustada koduotsinguid?

Uue kodu otsimisel keerleb peas kindlasti sada erinevat küsimust ning võib olla raske otsustada, millest alustada. Et koduotsingud läheksid hõlpsamalt, toome välja viis peamist otsustuskohta ja sammu uue kodu valimisel:

  1. Esimene otsus on mõistagi, kas soovid uut kodu üürida või osta. Mõlemal on omad plussid ja miinused. Kodu ostes on sul vabamad käed remontimisel ja sisustamisel ning pangalaenu (kui kodu on soetatud laenu abiga) tagasi makstes ostad oma kodu vaikselt välja, tekitades endale vara. Üürimisel aga saad olla paindlikum ning lihtsama vaevaga elukohta vahetada, kui pole asukoha valikus päris kindel ja soovid elu mõnes piirkonnas enne püsiva kohustuse võtmist järele proovida.
  2. Kui soovid kodu osta, tasub järgmiseks selgitada välja oma laenuvõimekus. See annab muuhulgas hea indikatsiooni, millises hinnaklassis objekte vaadata tasub ning on võimaluseks läbi mõelda, kui suur osa sissetulekust jääb laenumakseteks. 
  3. Kolmandana tasub valida välja piirkond, kus uus kodu asuda võiks. Variante on mitmeid ning kuigi Tallinn ei ole suur, näeme ikka ja jälle, et ka Tallinna piires on inimestel avastamata piirkondi. Mõnikord võib tunduda, et esialgu välja valitud linnaosa on ainus võimalik, kuid konsultandi abiga võib avastada põnevaid ja sageli ka tasukohasemaid alternatiive. Asukoha puhul tasub muuhulgas läbi mõelda, kui oluline on kooli või lasteaia lähedal paiknemine, parkide või muude rohealade olemasolu ning parkimisvõimalused.
  4. Kui sobiv asukoht on välja valitud, tasub täpsemalt läbi mõelda, milline varaklass on eelistatud. Kas otsid korterit, ridaelamuboksi või päris oma maja. Kas eelistad uusarendust või vaatad ringi järelturul? Kas oled valmis ise renoveerima või eelistad valmislahendust? Milline peaks uus kodu arhitektuuriliselt olema?
  5. Kui soovid, vajadused ja võimekus laenu saamisel on paigas, tasub viimasena läbi mõelda ka tehinguga kaasnevad kõrvalkulud. Kõrvalkulude puhul on kolm suuremat kategooriat, mida silmas pidada – esiteks kommunaalkulude suurus, teiseks tasub vaadata ühistu võetud laenukohustusi kortermaja parendamiseks ning kolmandaks uurida, kas ja millistes summades kogutakse remondifondi. Kõik need kõrvalkulud võivad olla oluline lisandus üüri- või laenumaksele. 

Katrin Elias
uute arenduste müügijuht