Kas osta korter uude või vanemasse majja?

Tihti on koduostjatel raske valida, kas soetada kodu mõnda uusarendusse või hoopis vanema ajalooga kortermajja. Otsuse tegemise lihtsustamiseks toovad RE Kinnisvara elamispindade maaklerid välja mõned tähtsamad punktid, mille peale mõelda.

Uusarendusesse kerkivas korteris on uuel koduomanikul sageli rohkem valikuvabadust – oma äranägemise järgi saab luua sisekujunduse ja valida sobivad ehitusmaterjalid, olgu nendeks siis seinaplaadid vannituppa, põrandamaterjal, värvilahendus või köögimööbel. Sageli on uued majad energiasäästlikumad, mis omakorda tähendab väiksemaid kommunaalarveid, kortermaja juures on läbimõeldud ja vajadustele vastavad parkimisvõimalused ning korteri soetades saab arvestada vähemalt kaheaastase garantiiga. Aja jooksul  on aina tähtsamaks muutunud peamiselt just uute korteritega kaasnevad lisahüved nagu kindlad parkimiskohad, garaažid, keldrid ja panipaigad ning soojustagastusega ventilatsioonisüsteemid.

Ka vanemat korterit saab oma käe järgi disainida, kuid sel juhul lisanduvad ostuhinnale veel töö-, aja- ja rahakulu, sest lisaks uuele sisekujundusele tuleb varasem sisustus välja välja vahetada. Enne korteri ostmist vanemas majas tasub uurida kortermaja ühistu ajalugu ja tulevasi plaane, et vältida hilisemaid “üllatusi”. Näiteks kui ühistu on otsustanud võtta laenu, kaasnevad sellega tõenäoliselt igakuiselt suuremad kulud.  Vanema elamu puhul sõltub jooksvate kulude suurus maja seisukorrast (kas on renoveeritud) ja kütte liigist. Teisalt on vanema maja eelis see, et ostja saab enne korteri ostmist tutvuda varasemate kommunaalarvetega, uusehitiste puhul seda teha ei saa. Oluliseks plussiks on vanemate kortermajade puhul ka hind, nö sisseelatud infrastruktuur ning korralik haljastus maja ümber. Nii uude kui vanemasse majja kodu valides on märkimisväärse tähtsusega igapäevaelu korraldamise mugavus – kui kaugel asub kodust kauplus, lasteaed, kool ja bussipeatused.

Kui kodu ostmisel valikute tegemine kujuneb keeruliseks, tasub  asjatundjate abi küsida. RE Kinnisvara REstart lahendus ja koostöö portaaliga Uuskorter teeb kodu leidmise otsija jaoks lihtsamaks – kõigepealt kaardistame kliendi soovid ja vajadused ning pakume seejärel välja kõik sobilikud korterid Harjumaa uusarendustes. Soovidele vastavate korteritega saab tutvuda kas RE Kinnisvara kontoris või juba objektidel kohapeal. REstart säästab koduostja aega, sest inimene ei pea läbi käima eri arendajaid ega pidama ühendust mitmete arendajatega. Juhul, kui REstarti lahenduse kaudu leitakse uus kodu, aitame omalt poolt ka eelneva kodu müügiga.