Uue büroopinna otsijad peaksid kiiresti tegutsema
Tänavu on uues hoones sobivat büroopinda leida keeruline. Kui otsingutega pole kiire, tasub oodata või kaaluda ajutise lisapinna kasutamist, kirjutab RE Kinnisvara partner Andi Pleskovski.
Möödunud nädalal sai avalikuks uudis, et fondivalitseja East Capital on otsustanud proovida kätt kinnisvaraarenduses, kuna valmis objekte liigub ärikinnisvaraturul üha vähem. See uudis ei tule üllatusena – igapäevaselt ärikinnisvaraga tegeledes ning olles just kokku pannud möödunud poolaasta äripindade turuanalüüsi, oleme märganud sama trendi.
Häid objekte on keeruline leida nii ostmiseks kui üürimiseks. Ostu-müügiturul on palju vaba kapitali, sealhulgas väliskapitali, ning ostusurve on suur, müüjaid aga on oluliselt vähem. Kuigi viiruse levik on mõjutanud ka majandust, pannes osa sektoreid, nagu näiteks lennundus, turism, toitlustus või meelelahutus, suure surve alla, ei ole tegemist kõikehõlmava kriisiga, nagu seda oli 2008. aastal alguse saanud majanduslangus.
Oluliseks põhjuseks on pankade käitumine. Kui eelmises kriisis kutsusid pangad laene tagasi, mille tulemusel sattusid ettevõtted raskustesse ja osa jäid ilma ka varadest, siis praegu sellist survet pankade poolt ei ole. Nähakse, et viirusest tingitud muutused majanduses ei ole niivõrd rahaline kriis, ja küllap ollakse õppinud ka eelmises kriisis tehtud vigadest.
Oodatud langus jäi tulemata
Teine põhjus, miks kapitali on turul rohkem kui pakkumist, seisneb investorite käitumises. Kevadel hoogsalt levima hakanud viiruse tõttu prognoosisid paljud sügisesse olulist hinnalangust ning languse ootuses vabastasid vahendeid kinnisvarasse investeerimiseks. Oodatud langus jäi aga tulemata ning vaba kapitali juurdetekkimine tõstis hoopis nõudlust. Selle tulemusena on nii mõnedki investorid pidanud korrigeerima oma tootlusootust ning varasema ca 8 protsendi asemel ollakse leplikumad ka 6–7 protsendi suhtes.
Keeruline on ka neil, kes otsivad sobivat büroopinda üürimiseks. Kes soovivad suuremat pinda uues majas, peavad tõdema, et valikut sisuliselt ei ole ning ka peatselt valmivad objektid on juba täitumas. Põhjuseid on mitu. Ühelt poolt suurenenud nõudlus ettevõtete laienemise tõttu ning teisalt venima jäänud ehitusprotsessid viiruse leviku tõttu.
Enamik suuremaid IT-ettevõtteid plaanib 2021. aastal Eestisse inimesi juurde värvata. Näiteks TransferWise on teatanud vähemalt 165 inimese ja Swedbank 100 inimese värbamisest. Just IT- ja finantssektori kasv on büroopindade üüriturul olulisteks nõudluse survestajateks.
Tegutsege kiirelt või oodake
Kuivõrd 2020. aasta kevadel pandi mitu arendust pausile ning uute büroohoonete valmimine lükkus edasi, on Tallinnas uute büroopindade turul 2021. aastal rekordiliselt väike maht – saadaval on vaid 33 000 ruutmeetrit. Võrdluseks: 2020 oli maht 89 000 ning 2022. aasta prognoos on 125 000 ruutmeetrit.