5 peamist viga, mis kinnisvara ostul tehakse
…Koju oled jõudnud siis, kui sinna sisse astudes enne nii talumatuna tundunud väsimus pisut järgi annab, kiisu vastu sääri silitab, köögist head lõhnad tulevad, armas inimene kallistab… ning kus piltide pealt vaatavad vastu neisse püütud hetked…
Koduga seonduv emotsioon on meis kõigis erinev. Vahel jõuame situatsiooni, kus kodu soetamine pole pelgalt emotsioon, vaid teatud tingimustele parima lahenduse leidmine. Siinkohal jagame mõned juhtnöörid kodu otsimisel esimeste sammude tegemiseks, et vältida tekkida võivaid vigu.
- Tegelik eelarve jääb kindlaks tegemata
Koosta endale korralik eelarve, nii saad teada, kui palju tegelikult eluks vajalikult kulutad. Pane kirja oma iga kuu kulu: söök, majapidamiskulud, kulutused lastele, kütusekulu, olemasolevad liisingud ja laenud, kindlustused, krediitkaardid, hobid, lemmiklooma kulud, rõivastuse ja jalanõude kulud. Kui oled selles osas asjad selgeks saanud, siis saad hakata vaatama oma eelarvesse jäävaid kinnisvarakulutusi — nii säästad aega ja ka raha, mis võinuks kuluda siis, kui oleksid omale üle jõu käiva “unelmate kodu” ostnud.
- Ebaselge laenuvõimekus
Enne ei ole mõtet uut kodu välja valida, kui oled selgeks saanud, kui palju sulle laenu antakse, seega suhtle aegsasti pangaga. Millist laenu sa saad taotleda, kui kõrge on intress, kas sinu väljavalitud kodu sobib hüpoteegi seadmiseks, millised peavad olema lisatagatised jne. Kui saad pangast teadmise, et oled laenukõlblik, siis tuleb kindlasti hoida joont, et sinu laenuvõimekus ei langeks. Hoia kindlasti kõik kulud kontrolli all!
Kust tuleb omafinantseeringu summa? Tihti kipub see kuidagi ununema või hakatakse seda ajama alles siis, kui ost juba kindel. Kui uue kodu ostmise üks eeltingimusi on eelmise kodu mahamüümine, siis ei tohi seda protsessi kuidagi unarusse jätta, need peavad paralleelselt käima.
- Tegelikud vajadused on määratlemata.
Järgmiseks tuleks selgeks teha, millised on sinu pere vajadused asukoha ja suuruse suhtes. Lastega perekonnal on tähtis, et läheduses oleksid koolid ja lasteaiad. Kui aga kool pole jalutuskäigu kaugusel, siis hea oleks üle vaadata ühistranspordi marsruudid. Need peaksid võimaldama lapsel hõlpsalt pääseda kooli ja tagasi. Samuti tuleks tutvuda piirkonnas olevate vaba aja veetmise võimalustega ning toidukauplustega. Lasteta peredel võib eesmärgiks hoopis olla võimalikult lähedal oma töökohale ning meelelahutus- ja teenindusasutustele.
Tähtis on ka teada, millised on perekonna harjumused ja soovid. Kas elada linnas, kus kõik on käe-jala juures või leida endale mõnus maakodu eemal mürast ja kärast? Omada mugavustega kodu magalapiirkonnas või leida elamu äärelinnas koos oma murulapiga? Kui noor pere mõtleb laste saamise peale, siis kas 2-toalise kodu ostmine on kõige mõttekam ost jne.
- Enne ostu ei küsita küsimusi ega uurita täpsemalt detaile.
Küsi kulude kohta – ostuhinna kõrval on olulised ka püsikulud, mis kaasnevad kodu kasutamisega. Ebamõistlikud kommunaalkulud, mis halva kvaliteediga korterelamute puhul toovad kaasa kõrgeid laenumakseid. Väheoluline pole ka see, kes näiteks korterelamut haldab – kindlasti on tuntud haldusfirma tagatis selles osas, et hoonega seotud dokumendid on korras.
- Palu tutvustada kõiki ostetava kodu puudusi.
Siin ei aita muu, kui küsida omanikult või maaklerilt ning alati tasub vaatamise juurde kaasata ka ehitusspetsialiste, kes oskavad vigu märgata. Mida rohkem sa kõigega kursis oled, seda täpsemini oskad tulevikus tehtavaid investeeringuid planeerida. Millegi ümbertegemisest või korrastamisest ei pääse sa nagunii.
Turvalisi ostutehinguid, uusi ja ilusaid elamusi uues kodus!
Dagmar Lundver
elamispindade kutseline maakler