Millisel juhul tasuks äripinda osta ja millisel juhul üürida?
Tihti ollakse dilemma ees, kas osta või üürida? Kui elukondliku kinnisvara puhul inimesed pigem eelistavad osta, siis kuidas on olukord ärikinnisvara sektoris ja millised valikud turul üldse on?
Ärikinnisvaras on ülekaalus üüripakkumised. Võib öelda, et umbkaudselt 10st objektist üheksa on üüripakkumised. Seega ei ole ettevõttel, kes otsib endale pinda ostmiseks, kuigi palju valikuid, eriti, kui on soov osta äripinda uues majas. Tänasel turul tegutseb vaid mõni üksik arendaja, kes äripindu müügiks pakub. Küll võib aga turult leida korteriomanditest äripindu, mis sobivad väikeettevõttetele investeeringuks. Siiski on valdav osa müügiobjektidest, nii büroo- kui tootmispindade turul, vanades nõukogudeaegsetes hoonetes, mis ei ole ostjale väga atraktiivsed ja nõuavad lisakulutusi renoveerimise näol.
Miks see aga nii on? Tasub teada, et arendajate äriplaanid on rajatud tootlusele ja kasumlikkusele. Kuna üüritootlus on suurem, on pindade üürile andmine arendajale mõistlikum otsus. Lisaks on üüripindade nõudlus suurem ning need tehingud toimuvad oluliselt kiiremini ja lihtsamalt.
Vähesteste müügipakkumiste tagajärel otsustavad paljud ettevõtted, kes on algselt soovinud pinda osta, siiski üüripinna kasuks.
Kes soovivad äripindu osta? Peamiselt kaaluvad pindade ostmist stabiilselt pikka aega turul tegutsenud ettevõtted. Ühe näitena võib välja tuua advokaadibürood. Omaette valdkond on investeeringuks pindasid kokkuostvad firmad. Kolmas lai sektor on tööstusega ja laondusega seotud ettevõtted, kes spetsiifiliste nõudmiste tõttu üüriturult sobivaid objekte ei leia.
Tootmis- ja laopindasid vajavad ettevõtted valivad aga aeg-ajalt võimaluse osta maatükk ja ehitada ise sobiva lahenduse. Alternatiiv on hoone ehituse algjärgus teha kokkulepe arendajaga, mille tulemusel ehitab arendaja sobiva pinna ise välja ning annab üürile. Need viimased lahendused on kõige mõistlikumad spetsiifiliste vajadustega ettevõtetele, kes muidu turult ehk sobivat pinda ei leiakski.
Aga kas siis osta või üürida ja milliseid riske peaks kaaluma?
Ostmine on oluline otsus, mis tuleks kindlasti enne põhjalikult läbi mõelda kõrvutades võimalikke plusse-miinuseid. Turul pikemat aega tegutsenud ettevõttele, kel pole suuri laienemisplaane, tasuks kaaluda kinnisvarasse investeerimist. Uutel ja kasvavatel ettevõttetel oleks kindlasti ostarbekam pind üürida.
Üürimise üheks suureks eeliseks see, et üürides kaob ettevõttel endal suur vastutus, sest enamuse probleemidest jääb majaomaniku lahendada. Lisaks annab üürimine rohkem vabadust. Üldjuhul üle viie aasta pikkuseid üürilepinguid ei sõlmita ja vanemates majades on võimalik kokku leppida veelgi lühema perioodi osas. Seega, kui paar aastat peale kolimist ettevõtte vajadused muutuvad, saab pinda paindlikult vahetada.
Ostmisel tuleb aga kindlasti meeles pidada, et kulutused ei piirdu vaid esialgse pinna väljaostmisega, vaid lisandub edasine ülalpidamine. Äripindade puhul on ost alati suurem risk kui elukondliku kinnisvara soetamine ning piirkonna atraktiivsus on siin väga oluline. Täna ostetud äripinna puhul ei saa kindel olla, mis ümbruskonnas näiteks 10 aasta möödudes toimub ja kas müügisoovi puhul on pind jätkuvalt huvipakkuv.
Puhtalt finantsiliselt küljest vaadatuna on pinna ostmisesse investeerimine siiski võit, kuna hiljem müües ja isegi mitte kasumisse jäädes, saadakse suur osa oma investeeringust tagasi. Üüri puhul teadagi enda kulutatud raha tagasi ei saa. Teisalt on aga üürimise puhul tagatud teatav mugavus ja paindlikkus.
Kokkuvõtteks, mõlemal tehingul on kindlasti oma plussid ja miinused ning nagu iga teisegi tähtsa otsuse puhul, tuleks alati kõik tegurid kaalukausile panna ja arvestada enda ettevõtte plaane ja turuseisu.
Kui on vaja nõuandeid või pakkumisi, võtke ühendust meie konsultantidega:
https://re.ee/aripinnad-buroopinnad-laopinnad-hindamine-konsultatsioonid/