Laopindade turul valitsevad uued trendid
Neil, kel on kiirelt sobivat laopinda tarvis, tasub kärme olla, kirjutab RE Kinnisvara partner Andi Pleskovski Äripäevas
2021 jääb lao- ja tootmispindade turu vaates meelde suure nõudluse ja vähese pakkumuse aastana. Kuigi nõudlus on meelitanud lao- ja tootmispindade turule sisenema mitmeid suuri tegijaid büroohoonete, kaubanduskeskuste ja elukondliku kinnisvara vallast (nt Kapitel, Astlanda, Colonna ja Stadium Real Estate), peab tulemusi veel ootama ning paljud koroonakriisi tõttu ootele pandud arendused valmivad kõige varem uue aasta kevadel.
Lisaks pandeemiale on vakants väike ka seetõttu, et pikaajalise kogemusega ning tugevad kinnisvaraettevõtted on toonud turule hästi läbi mõeldud ning turu ootustele vastavaid lahendusi, mis antakse kiiresti üürile. Suurte arendajate domineerimine muudab turu stabiilseks ja kuigi ehitushindade tõus on avaldanud mõju ka üürihindadele, on see mõju olnud pigem mõõdukas.
Multifunktsionaalsed hooned on populaarsed
Näeme RE Kinnisvara turuanalüüsist, et jätkuv trend on multifunktsionaalsed lao- ja tootmishooned, mis ühendavad endas ladu, bürood ja näidistesaali. Kui kunagi sobisid ja pakuti rohkem standardlahendusi, siis nüüd otsitakse paindlikkust ja personaalsust. Näiteks IT-ettevõtted või suuremad tootmis- ja laofirmad otsivad sageli lahendusi, mis hõlmavad ka majutusvõimalusi, kuivõrd võõrtööjõule võib olla keeruline majutust leida.
Tüüplahendused, mille käigus rajatakse hoonesse palju sama planeeringu ja suurusega ruume, ei tööta just ettevõtete erinevate vajaduste tõttu. Väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete vajadused võivad olla väga erinevaid ning esitada arendajatele väljakutseid. Samas on taolisi ettevõtteid turul palju ning edukad on arendajad, kes suudavad nende vajadustele vastata ja ehitusel viimase hetkeni suuruste ja muude parameetritega mängida.
Pimeruumid ja väikelaod kui tõusev trend
Väikeseid laopindasid on olnud pikalt vähe saada, kuid peagi valitseb selles segmendis veelgi suurem puudus. Väikeladude nõudlust toetavad nii äärelinnade elamuarendused kui Wolti ja Bolti uus ärisuund pimeladude näol.
Esimesel juhul otsitakse võimalusi hoiustada või hooajaliselt ladustada kraami, mis koju ära ei mahu ning termini “väikeladu” asemel oleks isegi õigem kasutada sõna “miniladu”. Teisel juhul soovitakse kullerteenusena pakkuda kiiret ja paindlikku esmatarbekaupade kojuvedu ning otsitakse linnas sees asuvaid esimese korruse väiksemaid laopindu. Pimepoodide puhul on eriti tähtis väikelao asukoht – kasulik on paikneda võimalikult elurajooni keskel.
Väikeladudest on huvitatud ka väikeettevõtted, mis otsivad puhast ja kuiva kohta näiteks oma arhiivmaterjalide või reklaammaterjalide hoiustamiseks. Kui varasemalt sai kasutada ärihoonete keldreid, siis nüüd ehitatakse keldreid vähem ja hoone alumises osas on keldrite asemel sageli parklad. Tõsi – paistab, et arendajad on uusi trende ning nõudlust väiksemate laopindade järele märganud ning paljudel juhtudel plaanitakse nüüd parkimiskohtade asemel rajada väiksemaid laopindasid. Ka e-kaubanduse ning pakiliikluse kasvul on mõju väikeladude nõudlusele.
Kaks soovitust
Neile, kes on lao- ja tootmispindadest huvitatud, on meil peamiselt kaks soovitust.
Esiteks: pilk tasub suunata Tallinna äärealadele ning ümberkaudsetesse valdadesse (näiteks Rae ja Saku vald), kuna linna piiridesse (näiteks varasemalt populaarsele Mustamäele) ei ole enam maa- ja ehitushindade kallinemise tõttu mõistlik laopindasid rajada. Linna äärealadele suundumine on tuttav trend Skandinaaviast ja Eestiski näeme, et näiteks IKEA kaupluse kerkimine Tallinna ringtee äärde on elavdanud ka teiste ettevõtjate huvi piirkonna vastu ja piirkonna asustustihedus kasvab lähitulevikus märkimisväärselt.
Teiseks: neil, kel kiirelt sobivat laopinda tarvis, tasub tegutseda kärmelt, kuna nõudlus ületab pakkumust ja mõttelaad “kusagil ikka midagi leidub” võib jätta otsija väga nigelate valikute või suisa tühjade kätega.
https://www.aripaev.ee/arvamused/2021/12/08/andi-pleskovski-laopindade-turul-valitsevad-uued-trendid