Kodu otsingust notarini

Uue kodu otsingud ei pea kestma aastaid nagu paljud inimesed arvavad. Tuleb vaid leida hea koostööpartner maakleri näol, kes kogu töö kliendi eest ära teeks. Küll aga kui unistuste kodu on leitud, hakkab aeg venima. Pangad, notarid, köögi tellimine jne. Kõik need on pisikesed komistuskivid, millel on oma periood.

Kirjutame siis lahti, kuhu ja miks see aeg meil kaob. Kui klient on kodu leidnud, peaks esimese asjana oma sammud panga poole seadma. Kui pangale on laenutaotlus edastatud, võib aega kuluda olenevalt pangast 2 päeva kuni 2 nädalat, et oma taotlusele vastus saada. Positiivse tagasiside korral vormistab pank laenulepingu ning seejärel peab klient selle allkirjastama, kogu see protsess võtab aega umbes 1 nädala ja suuresti oleneb see jällegi pangast.

Pangaga asjad korras, tuleb ka kokku leppida müüjaga ja pankadega notari aeg, et asi ametlikuks teha. Notari aja leidmine on täna küllaltki lihtne ja saab umbes 1-nädalase etteteatamisega. Küll aga võib halbade asjade kokkulangevusel sattuda see näiteks jõulude, jaanipäeva või aastavahetuse kanti, kus ettevõtted on notaribürood puupüsti täis broneerinud ning sellisel juhul võib sobiva aja leidmine osutuda mitmenädalaseks katsumuseks.

Teeme vahekokkuvõtte: et pangas allkirjastatud lepinguni jõuda, kulub umbes 2 nädalat ning sellele lisandub notar veel üks nädal ja ongi peaaegu terve kuu täitunud ootamise tähe all, et jõuda oma unistuste koduga tehinguni.

Loomulikult kogu sellele protsessile lisab parasjagu keerukust ja ootamise rõõmu see, kui klient soovib korteri soetada koos uue tellitava köögiga ning selle finantseerimine tuleb samuti pangast. Täna soovivad enamus pangad, et asjaõiguslepingusse minnes oleks köök juba korterisse paigaldatud. See omakorda tähendab aga kuni kahe kuu lisandumist eelnevalt kirjeldatud perioodile.

Kodu ostetakse või vahetatakse tänapäeval umbes iga 10 aastat tagant, see on protsess, kus liiguvad suured summad. Kogu protsessi sujuvaks kulgemiseks veenduge alati, et kõik tehingute, allkirjastamiste ja ülevaatuste kuupäevad oleksid Teile teada. Lisaks lugege mitu korda nii laenu-, kui ka notari lepingud enne allkirjastamist läbi. Kui tekib arusaamatusi – lepingu sõnastused jäävad segaseks või protsesside teekond ei ole arusaadav, pöörduge alati oma maakleri poole, kes on hea meelega nõus selgitama, miks mingi olukord on tekkinud. Meie tegeleme nende küsimustega ja lahenduste leidmisega igapäevaselt.

 

Juho Laurits

RE Kinnisvara elamispindade osakonna juht